kręgosłup lędźwiowy

Ból kręgosłupa lędźwiowego a rehabilitacja

Posted on

 

Dyskopatia to patologia powodująca ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jest zwykle skutkiem starzenia się organizmu. Niemniej jednak należy pamiętać, że może pojawić się relatywnie wcześnie wraz z nadmiernymi przeciążeniami kręgosłupa. Z uwagi na możliwość wystąpienia dyskopatii bez względu na wiek pacjentów ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym powinien być jak najszybciej skonsultowany ze specjalistą. Obok leczenia zachowawczego, czyli stosowanej farmakoterapii, a dokładnie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na szczególną uwagę zasługują różne formy fizjoterapii.

 

Dyskopatia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

 

To prawda, że rehabilitacja osób ze schorzeniami kręgosłupa jest długotrwałym procesem. Niejednokrotnie jest też procesem skomplikowanym, ponieważ wymaga skojarzonych metod leczenia z uwagi na zdecydowanie częste występowanie u pacjentów tzw. okresów zaostrzenia choroby i remisji. W zakresie leczenia dyskopatii na szczególną uwagę zasługuje fizykoterapia, kinezyterapia, masaże, a obecnie również rekomendowane przez lekarzy i terapeutów użytkowanie kołder obciążeniowych. Te ostatnie dzięki charakterystycznemu obciążeniu wpływają stymulująco na receptory proprioceptywne, relaksując napięcie mięśni i ścięgien, a co za tym idzie, uśmierzając jednocześnie ból.

 

Fizjoterapia kręgosłupa – najważniejsza systematyka leczenia

 

Wiemy już, że najistotniejsze jest szybkie zdiagnozowanie schorzenia kręgosłupa w celu podjęcia skutecznych działań lekarskich. Te mają zastąpić konieczną w skrajnych przypadkach operację. Podejmując leczenie, pacjenci powinni być jednak świadomi, że na wizytę lekarską będzie trzeba umówić się niejednokrotnie. Odwiedzenie lekarza pierwszego kontaktu z całą pewnością nie załatwi sprawy. Będziemy musieli pokazać się w gabinecie ortopedy, neurologa czy neurochirurga.   Co więcej, z przepisanych zabiegów fizjoterapeutycznych będziemy musieli korzystać regularnie. Warto pamiętać, że wyłącznie systematyczność w stosowaniu zabiegów zapewnia pacjentom wydłużenie czasy zmniejszenia się lub nawet ustąpienia dolegliwości bólowych na tle chorobowym.

 

Dlaczego zwlekamy z wizytą u lekarza?

 

Dyskopatia może mieć stosunkowo szybki przebieg. Może prowadzić do naprawdę skrajnego stanu chorobowego, w którym koniecznością staje się operacja. Dlaczego zwlekamy z wizytą lekarską? Zdecydowanie często bagatelizujemy zdrowie, odkładamy lekarza na później, korzystając z faktu, że organizm zdolny jest do kompensacji, czyli krótko mówiąc, przyzwyczaja się do bólu. Przyzwyczajenie ma swoje granice wytrzymałości, dlatego w przypadku bólu kręgosłupa najważniejszy jest po prostu zdrowy rozsądek.

 

Katarzyna Ślusarczyk – Fizjoterapeuta