Dyskopatia kręgosłupa

Czym jest dyskopatia kręgosłupa szyjnego?

Posted on

Aby zrozumieć, czym dokładnie jest dyskopatia kręgosłupa szyjnego i mieć świadomość, że to schorzenie wymagające leczenia, najpierw warto uświadomić sobie, czym w ogóle jest dyskopatia. Jest to choroba zwyrodnieniowa krążków międzykręgowych. Niestety nie dotyczy ona tylko osób starszych, ale coraz częściej młodych ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Przewlekły zespół bólowy kręgosłupa to kolejna nazwa, z jaką można spotkać się, szukając informacji dotyczących tematu dyskopatii kręgosłupa.

Objawy dyskopatii szyjnej

Dyskopatia odcinka szyjnego przez bardzo długo może nie dawać typowych objawów bólowych. Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że jest to schorzenie postępujące, a więc powoduje dalsze uszkadzanie krążków międzykręgowych. Jak zatem rozpoznać problem? Dyskopatia szyjna bardzo często ma swoje odzwierciedlenie w postaci bólu ramion czy przedramion. Częstym jest też ból promieniujący w okolice głowy. Bóle stają się coraz częstsze i silniejsze. Osoby dotknięte dyskopatią kręgosłupa szyjnego skarżą się także na zwiększone napięcie mięśni karku.

Dlaczego w ogóle powstaje dyskopatia?

Ciekawostką dla osób niezaznajomionych z tematem z całą pewnością będzie fakt, że człowiek w idealnie sprzyjających warunkach regenerowałby swój kręgosłup podczas snu. Krążki międzykręgowe dobrze uwodnione w czasie dnia „tracą wodę”, którą mogą odzyskiwać właśnie podczas spania. Woda jest im potrzebna do tego, aby amortyzować obciążenia związane z przeróżnymi pozycjami naszego ciała, jakie przyjmujemy w ciągu dnia. Niestety życie w dzisiejszych czasach nie należy do łatwych. Posiadamy ciężką pracę, zbyt mało śpimy, pracujemy za długo w wymuszonej pozycji siedzącej, a niejednokrotnie podejmujemy nieumiejętne próby aktywności fizycznej. Skutkiem jest stałe obniżanie się elastyczności krążków międzykręgowych, a co za tym idzie, uruchamia się proces powstawania dyskopatii. U jednych osób pojawia się ona wcześniej, u innych później. Niestety jest nieunikniona, ale proces jest oczywiście możliwy do zahamowania.

O zaawansowanej dyskopatii kręgosłupa szyjnego

Objawem skrajnej dyskopatii szyjnej może być nawet utrata przytomności. Nasilone zawroty głowy, brak czucia w kończynach górnych to kolejne, z jakimi możemy mieć do czynienia, bagatelizując pierwsze dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego. Ostrzegawczym sygnałem jest także ból promieniujący w okolicę łopatki, sięgający ramienia, przedramienia, a nawet palców. Powyższe objawy jak najszybciej należy skonsultować z lekarzem i podjąć leczenie.

O czym należy pamiętać?

Każdy z nas narażony jest na dyskopatię szyjną. Bardzo istotne jest więc to, aby mieć świadomość, że nie należymy do grupy, której ten problem nie dotyczy. W razie pojawienia się dolegliwości okolicy kręgosłupa szyjnego konieczne jest zadbanie o zdrowie relatywnie wcześnie, a co za tym idzie wyeliminowanie potrzeby wykonania operacji. W ramach relatywnie wcześnie podjętej rehabilitacji jesteśmy w stanie uniknąć nie tylko poważnych zabiegów operacyjnych, ale przede wszystkim ryzyka pogłębienia się stanu chorobowego.

Agnieszka Latała – Fizjoterapauta