zdrowie psychiczne

Jaka droga do szczęścia, czyli dbamy o zdrowie psychiczne

Posted on

Nasze zdrowie psychiczne jest zdecydowanie często odzwierciedleniem tego, jak wygląda nasze życie w poszczególnych sferach: codzienność, praca, związek, finanse, zdrowie, nauka. Dokładając do tego presję czasu, problemy, nieporozumienia, brak akceptacji i zrozumienia torujemy sobie drogę do stanu, w którym życie maluje się w szarych barwach. Co robić?

Zacznijmy od dolegliwości, które mogą pojawić się, gdy nie dbamy o zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne przez większość z nas traktowane jest trochę po „macoszemu”. Gdy jednak z impetem w życie wkrada się niemoc w postaci apatii, a nawet depresji czy nerwicy lękowej z objawami somatycznymi, przerażamy się nie na żarty. Zdrowie psychiczne jest nam koniecznie potrzebne na każdej płaszczyźnie życia. Dbałość o nie jest więc sprawą kluczową. Do myślenia powinny dać nam objawy: brak energii, osłabienie chęci do działania, nadużywanie leków, alkoholu, narkotyków, agresja, konflikty, trudności w zasypianiu, bezsenność czy też nadmierna senność. To możliwe skutki działania przewlekłego stresu, który powinniśmy jak najszybciej wyeliminować.

Radzimy sobie ze stresem – dbamy o zdrowie psychiczne

Przewlekły stres może doprowadzić nasz organizm na skraj wyczerpania, do czego bezwzględnie nie możemy dopuścić. Koniecznie więc walczymy z nim skutecznie przy pomocy różnych sposobów. Mogą być to techniki relaksacyjne, terapie, grupy wsparcia, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta czy też obecnie świetny produkt, jakim jest kołdra obciążeniowa rekomendowania przez fizjoterapeutów i lekarzy. Jej doskonale działające obciążenie niesie ze sobą świetny wpływ na nasze receptory czucia głębokiego. Relaksuje więc, zmniejsza napięcie mięśni, uspokaja, pozwala lepiej poczuć własne ciało, a jednocześnie czuć się bezpiecznie.

Eliminujemy negatywny sposób myślenia

Warto wiedzieć, że wyeliminowanie z codziennego życia marudzenia, gderania i narzekania niesie ze sobą wielką moc. Tkwi ona w pozytywnym postrzeganiu świata, otoczenia, jak i samych siebie, a co za tym idzie niebombardowania organizmu niepotrzebnym stresem, który działa na nas przecież zgubnie i nie wprowadza niczego dobrego. Każda sytuacja w życiu ma dwie strony. Warto przypatrywać się im nie tylko z tej zawsze złej, ale wyciągać wnioski i szukać dobrych aspektów.

Ku wygranej

Zawsze warto kroczyć ku wygranej. Pewnych nawyków zdrowego myślenia można nauczyć się codzienną pracą nad sobą. Zwlekanie na nic się tu nie zda. Jako ludzie jesteśmy zdolni do czynienia niesamowitych rzeczy, zmian na lepsze, dążenia do wielu wyznaczonych celów, dlatego w trosce o zdrowie psychiczne nie powinniśmy kapitulować, a po prostu walczyć o nie tak samo, gdy zaczyna chorować nasze ciało. Spełnione i szczęśliwe życie nie jest nam dane ot tak. Trzeba nauczyć się o nie zabiegać i samemu torować sobie najlepszą drogę, jak równie zawsze otaczać się ludźmi pozytywnie wpływającymi na nasze dobre samopoczucie.

Tekst napisany przez psychoterapeutę pracującego w naszym gabinecie w Jelczu-Laskowicach.