ból głowy

Fizjoterapia pomocna w leczeniu bólów głowy

Posted on

 

Aby zgodnie stwierdzić, że fizjoterapia jest pomocną dziedziną w ramach dolegliwości bólowych głowy, warto wiedzieć, że wiele z nich ma swoje źródło w kręgosłupie. Zwracając się do lekarza pierwszego kontaktu z powyższym problemem, zostaniemy zwykle odesłani na konkretne badania, czyli tomografię, jak również do wielu innych lekarzy specjalistów jak na przykład do ortopedy, endokrynologa czy nawet psychiatry. Ból głowy może być powodem dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego, o czym należy pamiętać i mieć na uwadze w ramach pojawienia się powyższych problemów.

 

Jakie są objawy bólu głowy na tle kręgosłupowym?

 

Stosunkowo prosta będzie diagnoza bólu głowy pochodzenia kręgosłupowego, jeśli dolegliwości bólowe zwiększać będą się podczas ruchów. Pacjenci odczuwają je podczas skłonów w przód, w tył czy też poruszania głową na boki. Jakikolwiek ruch szyją, który powoduje dolegliwości bólowe głowy powinien być diagnozowany właśnie pod tym kątem, aby rozpocząć jak najszybciej odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że przyczyną bólu głowy może być wysokie ciśnienie śródmózgowe. To bardzo często ma swoje źródło w nieprawidłowym przepływie krwi w tętnicach właśnie na skutek stanu zdrowia, w jakim znajduje się kręgosłup szyjny. Skrajne objawy, a dokładnie omdlenia, duszności czy też drętwienie okolicy żuchwy poważnie zagrażają zdrowiu i stanowią powód do niezwłocznej wizyty u neurochirurga.

 

Fizjoterapia a ból głowy pochodzący od kręgosłupa

 

Terapia manualna, a więc jednocześnie masaż oraz odpowiedniego rodzaju ćwiczenia są w stanie wyeliminować dolegliwości bólowe głowy mające związek ze złym stanem zdrowia kręgosłupa szyjnego. Jest to w pełni bezpieczna terapia, ponieważ poprzedzona jest zawsze kompleksowymi badaniami oraz konsultacjami. Rozluźnianie tkanek miękkich przykręgosłupowych działa kojąco na stan zdrowia pacjentów, a co za tym idzie, w ramach długoterminowej rehabilitacji są oni w stanie odczuć ulgę w  swoich dolegliwościach. Co więcej, to właśnie fizjoterapeuta będzie w stanie zapewnić dzięki podjętej formie leczenia najlepszą pomoc nie tylko pod kątem bólu głowy, ale pod kątem poprawienia mobilności szyi, stabilności kręgosłupa i poprawy postawy ciała pacjenta.

 

Przewlekłe bóle głowy na tle napięciowym

 

Fizjoterapia to dziedzina, która pomocna okazuje się w przypadku bólów głowy również na tle napięciowym. Pacjenci skarżący się na migreny, bóle w rejonie potylicy zdecydowanie szybko odczuwają ulgę dzięki odpowiedni podjętej fizjoterapii. Bóle głowy na tle napięciowym relatywnie często są powodem długotrwałego stresu, przemęczenia, braku jakościowego snu. Obecnie fizjoterapia wykorzystują w terapii tego rodzaju dolegliwości rewolucyjny produkt, którym jest kołdra obciążeniowa. Dzięki charakterystycznemu obciążeniu działa stymulująco na receptory czucia głębokiego, a co za tym idzie, doskonale eliminuje wszelkie napięcia.