kołdra obciążeniowa

Kołdra obciążeniowa a leczenie zaburzeń snu

Posted on

Każdy, kto zmagał się z zaburzeniami snu, wie jak wielki ma to wpływ na życie codzienne. Wiercenie się w nocy, płytki sen, łatwe wybudzanie i brak możliwości ponownego zaśnięcia to tylko wierzchołek góry lodowej. Bezsenność niszcząco wpływa na życie w ciągu dnia, gdyż stajemy się nerwowi, rozkojarzeni i tracimy siły i motywacje zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Brak nocnej regeneracji w dłuższej perspektywie może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń psychicznych, m.in. depresji, nerwicy, stanów lękowych. Jak sobie z nią radzić? Czy istnieją alternatywne metody wspomagające terapię bezsenności?

Gdy sen nie przychodzi

Problemy ze snem mogą być skutkiem wielu różnych czynników, np. stresu w pracy. Bardzo często wynikają z chorób i uzależnień. Osoby cierpiące na bezsenność mają dużo większą tendencję do łatwego denerwowania się i alienacji od środowiska. Wpływa to źle na każdy aspekt życia, dlatego warto walczyć z bezsennością na wszelkie możliwe sposoby. Niezbędna jest oczywiście terapia ze specjalistą, zazwyczaj w połączeniu z farmakologią. Istnieją jednak alternatywne metody leczenia zaburzeń snu – mowa o kołdrach sensorycznych.

Problemy ze snem mają dwa wymiary, czyli faktyczny brak snu, oraz jego konsekwencje w ciągu dnia (rozdrażnienie, brak koncentracji itd.). Kołdry obciążeniowe działają dwutorowo, ułatwiając zmaganie się zarówno z łatwiejszym zasypianiem, jak i radzeniem sobie ze skutkami bezsenności.

Komfortowy dotyk i masaż

Delikatny nacisk kołder sprawia wrażenie masażu, czy wręcz – jak określają to niektóre osoby korzystające z nich na co dzień – dotyku osoby bliskiej. Komfort fizyczny i psychiczny w trakcie zasypiania jest kluczowy u osób z bezsennością. Obciążające właściwości kołder sensorycznej są w tej kwestii nieocenione.

Poza czysto fizycznymi wrażeniami, kołdry obciążeniowe wpływają też na zwiększenie ilości serotoniny w organizmie (dzięki głębokiemu naciskowi na mięśnie i ścięgna). Serotonina natomiast po czasie zamienia się w melatoninę, czyli hormon snu. To właśnie jego brak jest jednym z czynników wpływających na bezsenność.kołdra obciążeniowa na zajęciach w świetlicy

Spokój w ciągu dnia

Konsekwencją bezsenności w trakcie dnia jest osłabienie układu prioreceptywnego, odpowiedzialnego za odbieranie bodźców z zewnątrz. Kołdry sensoryczne działają na ten układ regulująco, dzięki czemu pacjenci stają się mniej podatni na stres i nerwy. Odpowiednia praca układu sprawia, że ludzie zmysły odbierają i przetwarzają informacje w sposób prawidłowy. Warto zaznaczyć, że kołdra nie musi być używana tylko w nocy – ze względu na swoje uspokajające działanie warto zabierać ją ze sobą np. do lekarza czy do szkoły. Wystarczy nakryć się kołdrą w sytuacji stresogennej, a na pewno łatwiejsze będzie opanowanie emocji i uspokojenie się.

Jeżeli więc zmagasz się z problemami ze snem, to kołdry sensoryczne powinny Cię zainteresować. Są nieinwazyjnym środkiem traputycznym, który może okazać się strzałem w dziesiątkę w walce z bezsennością. Pozwól sobie odpocząć, zarówno w ciągu dnia jak i w nocy!