Przywracanie sprawności mięśniom

Posted on

 

Abyśmy mogli każdego dnia cieszyć się ruchomością naszego ciała, potrzebujemy w tym celu optymalnego poziomu zdrowia. W ramach jakichkolwiek dolegliwości ze sprawnością ruchową najważniejsze to szybkie skonsultowanie stanu zdrowia ze specjalistą. Fizjoterapeuta, do którego zwrócimy się o pomoc, oprócz zabiegów w placówce zapewnia pacjentom szereg ćwiczeń do wykonywania w domu, które mają na celu przywrócenie sprawności mięśniom i stawom.

 

W jakim celu ćwiczenia fizjoterapeutyczne?

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne to dokładnie szereg ćwiczeń, które zapewniają pacjentom powrót do stanu zdrowia, w którym mogą oni pozbyć się dyskomfortu w zakresie ruchomości ciała. Ćwiczenia niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych nie tylko w ramach przywrócenia sprawności, ale też pod kątem ogólnego stanu zdrowia. Dotleniają organizm, a jednocześnie mają dobroczynny wpływ na układ krążenia, serce, jak również układ odpornościowy. Co więcej, ćwiczenia, zabiegi oraz masaże fizjoterapeutyczne gwarantują pacjentom:

  • poprawę samopoczucia
  • wzmocnienie kości
  • podniesienie ogólnej sprawności
  • lepszy sen
  • lepsze trawienie

 

Sztywnienie stawów, ograniczenia w pracy mięśni – co robić?

Istotne ćwiczenia rehabilitacyjne należy podjąć zdecydowanie po konsultacji lekarskiej. Sztywnienie stawów i ograniczenia w pracy mięśni mogą stanowić o poważnej chorobie. Należy mieć na uwadze, że coraz większy odsetek naszego społeczeństwa zaczyna odczuwać powyższe dolegliwości niestety już w młodym wieku. Jest to jednak okres, w którym podjęte leczenie jest w większości przypadków skuteczne i to w stosunkowo krótkim czasie. Istotna jest oczywiście systematyka podjętego leczenia, a dokładnie korzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych, masażów oraz ćwiczenia nawet w domu.

 

Napięcia emocjonalne – co dalej?

Spięte mięśnie mogą dawać obraz w wielu dolegliwościach, z jakimi borykamy się każdego dnia. Mogą to być nie tylko bóle pewnych partii ciała, ale również zawroty głowy mające związek z napięciem mięśni potylicznych i podpotylicznych. Ćwiczenia zapewniają rozluźnienie tych części, ale też zmniejszenie dolegliwości, które swój początek mogą mieć w napięciu emocjonalnym. Rozładowywanie stresu jest jak widać równie ważne co higiena pracy na stanowiskach siedzących, która stwarza ryzyko wystąpienia dyskopatii kręgosłupa.

 

Kołdra obciążeniowa – pomoc rekomendowana przez fizjoterapeutów

Fizjoterapeuci są zgodni co do skuteczności kołder obciążeniowych. To produkt wykorzystywany w terapii wielu schorzeń, chorób i dolegliwości. Jej skuteczność polega na obciążeniu, które działa doskonale na nasz układ proprioceptywny, czyli układ czucia głębokiego. Ucisk kołdry obciążeniowej powoduje lepszą organizację ciała, relaks, wyciszenie. Zmniejsza odczuwanie bodźców, a u osób z niedostateczną wrażliwością – umożliwia poczuć ciało w odpowiedni sposób.