
Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?
Category : Uncategorized
Autyzm u niemowląt nie jest łatwy do zdiagnozowania. Na szczęście, już na tym etapie mogą ujawniać się pierwsze symptomy tej choroby, które powinny zaniepokoić rodziców i skłonić ich do podjęcia natychmiastowego działania. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.
Przyczyny autyzmu
Przyczyny występowania autyzmu nie zostały póki co do końca rozpoznane. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że u podłoża wszystkich jego zaburzeń leżą defekty neurologiczne. Do najpopularniejszych zaliczyć można:
- Urazy okołoporodowe
- Dziecięce porażenie mózgowe
- Uszkodzenia centralnego układu nerwowego
- Zaburzenia genetyczne lub metaboliczne (chodzi tu głównie o zaburzenia przemiany glutenu)
- Zatrucia metalami ciężkimi
- Obniżoną zdolność do naturalnego odtruwania organizmu
- Toksoplazmozę
- Silne alergie
- Zaawansowany wiek ojca (powyżej 40 roku życia)
Pierwsze objawy autyzmu
Jeden z pierwszych objawów autyzmu u niemowląt to problemy z nawiązywaniem kontaktu. Rodziców zaniepokoić powinna sytuacja, w której maluch nie podąża wzrokiem za mamą i nie wykazuje zainteresowania jej twarzą, a zamiast tego błądzi wzrokiem w przestrzeni.
W późniejszym okresie autyzm może objawiać się z kłopotami z nawiązywaniem relacji. Mowa tu między innymi o braku reakcji ze strony pociechy na inicjowanie kontaktu z rodzicem czy nieodwzajemnianie uśmiechu. Charakterystyczna dla dziecięcego autyzmu jest również niechęć do kontaktu fizycznego – taki maluch wydaje się nie odczuwać żadnej przyjemności z przytulania czy innych pieszczot. Kolejny z objawów tej choroby to powtarzalność pewnych charakterystycznych ruchów obrotowych wykonywanych przez dziecko dłońmi i palcami w niewielkiej odległości od twarzy (to tak zwane stereotypie ruchowe).
Objawy autyzmu u pociech w wieku poniemowlęcym
Zaobserwowanie objaw autyzmu w wieku poniemowlęcym powinno być powodem do większego niepokoju rodziców. Na tym etapie nie wystarczy już bowiem bierna obserwacja malucha. Niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który pomoże w ustaleniu przyczyn takiego, a nie innego zachowania dziecka i rozwianiu ewentualnych wątpliwości.
Jednym z objawów autyzmu u dzieci w wieku poniemowlęcym mogą być zaburzenia w komunikacji społecznej. Maluchy bardzo często są niezdolne do komunikowania z rówieśnikami i pozostałymi osobami z jego otoczenia. Nie wykazują nimi zainteresowania i żyją w swoim własnym, odrębnym świecie. Kolejny z objawów to brak reakcji pociechy na zniknięcie mamy z pola widzenia. Równie niepokojące powinno być unikanie kontaktu wzrokowego przez dziecko.
O autyzmie w wieku poniemowlęcym świadczyć mogą także zaburzenia w rozwoju mowy. Dziecko, owszem, może gaworzyć, lecz ani ono, ani pierwsze wypowiadane przez niego słowa nie mają na celu skomunikowanie się z otoczeniem czy zwrócenie na siebie uwagi. Ekspresja emocjonalna niemalże nie istnieje, a kontakt, tak werbalny, jak i niewerbalny z takim dzieckiem jest bardzo utrudniony.