niemowlak

Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?

Posted on

Autyzm u niemowląt nie jest łatwy do zdiagnozowania. Na szczęście, już na tym etapie mogą ujawniać się pierwsze symptomy tej choroby, które powinny zaniepokoić rodziców i skłonić ich do podjęcia natychmiastowego działania. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.

 

Przyczyny autyzmu

Przyczyny występowania autyzmu nie zostały póki co do końca rozpoznane. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że u podłoża wszystkich jego zaburzeń leżą defekty neurologiczne. Do najpopularniejszych zaliczyć można:

  • Urazy okołoporodowe
  • Dziecięce porażenie mózgowe
  • Uszkodzenia centralnego układu nerwowego
  • Zaburzenia genetyczne lub metaboliczne (chodzi tu głównie o zaburzenia przemiany glutenu)
  • Zatrucia metalami ciężkimi
  • Obniżoną zdolność do naturalnego odtruwania organizmu
  • Toksoplazmozę
  • Silne alergie
  • Zaawansowany wiek ojca (powyżej 40 roku życia)

Pierwsze objawy autyzmu

Jeden z pierwszych objawów autyzmu u niemowląt to problemy z nawiązywaniem kontaktu. Rodziców zaniepokoić powinna sytuacja, w której maluch nie podąża wzrokiem za mamą i nie wykazuje zainteresowania jej twarzą, a zamiast tego błądzi wzrokiem w przestrzeni.

W późniejszym okresie autyzm może objawiać się z kłopotami z nawiązywaniem relacji. Mowa tu między innymi o braku reakcji ze strony pociechy na inicjowanie kontaktu z rodzicem czy nieodwzajemnianie uśmiechu. Charakterystyczna dla dziecięcego autyzmu jest również niechęć do kontaktu fizycznego – taki maluch wydaje się nie odczuwać żadnej przyjemności z przytulania czy innych pieszczot. Kolejny z objawów tej choroby to powtarzalność pewnych charakterystycznych ruchów obrotowych wykonywanych przez dziecko dłońmi i palcami w niewielkiej odległości od twarzy (to tak zwane stereotypie ruchowe).

Objawy autyzmu u pociech w wieku poniemowlęcym

Zaobserwowanie objaw autyzmu w wieku poniemowlęcym powinno być powodem do większego niepokoju rodziców. Na tym etapie nie wystarczy już bowiem bierna obserwacja malucha. Niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który pomoże w ustaleniu przyczyn takiego, a nie innego zachowania dziecka i rozwianiu ewentualnych wątpliwości.

Jednym z objawów autyzmu u dzieci w wieku poniemowlęcym mogą być zaburzenia w komunikacji społecznej. Maluchy bardzo często są niezdolne do komunikowania z rówieśnikami i pozostałymi osobami z jego otoczenia. Nie wykazują nimi zainteresowania i żyją w swoim własnym, odrębnym świecie. Kolejny z objawów to brak reakcji pociechy na zniknięcie mamy z pola widzenia. Równie niepokojące powinno być unikanie kontaktu wzrokowego przez dziecko.

O autyzmie w wieku poniemowlęcym świadczyć mogą także zaburzenia w rozwoju mowy. Dziecko, owszem, może gaworzyć, lecz ani ono, ani pierwsze wypowiadane przez niego słowa nie mają na celu skomunikowanie się z otoczeniem czy zwrócenie na siebie uwagi. Ekspresja emocjonalna niemalże nie istnieje, a kontakt, tak werbalny, jak i niewerbalny z takim dzieckiem jest bardzo utrudniony.