Rozwój dziecka – jak urządzić pokój sensoryczny

  • 0
kołdra obciążeniowa

Rozwój dziecka – jak urządzić pokój sensoryczny

Category : Uncategorized

Profesjonalny pokój sensoryczny oferowany przez ośrodki terapeutyczne, przedszkola i szkoły jest trudny do odtworzenia w warunkach domowych. Przede wszystkim, najczęściej nie pozwala na to metraż pokoju, a po wtóre sprzęt oferowany do profesjonalnego użytku jest dość drogi. Nikogo jednak nie trzeba przekonywać, że warto włączyć w domową przestrzeń choćby pojedyncze elementy rozwijające zmysły dziecka.

Co to jest pokój sensoryczny?

Takie pomieszczenie można by nazwać pokojem rozmaitych wrażeń, takim, w którym dziecko doświadcza co raz to czegoś nowego, a przy tym ćwiczy prawidłowe reakcje na  dostarczane bodźce.

Pokój sensoryczny oddziałuje na możliwie największą liczbę zmysłów. Może dostarczać bodźców wzrokowych, słuchowych, smakowych, dotykowych, itp., wszystko to, dzięki specjalnie dobranemu wyposażeniu.

Dla kogo pokój sensoryczny?

Pokój sensoryczny jest polecany dla dzieci, u których stwierdzono zaburzenia integracji sensorycznej, dzieci z zaburzeniami psychofizycznymi, m.in. z autyzmem, ADHD, zespołem Aspergera.

Pokój sensoryczny doskonale spełnia też swoją rolę, dostarczając zabawy i nowych doświadczeń dzieciom rozwijającym się prawidłowo.

Jak urządzić pokój sensoryczny?

Urządzając pokój sensoryczny, trzeba pamiętać, by nie skupiać się na jednym ze zmysłów, a wybrać kilka zmysłów, które chcielibyśmy stymulować, np.: dotyk, wzrok i słuch.

Stymulacja dotyku w pokoju sensorycznym

Doznania przekazywane przez ciało, m.in. przez opuszki palców, całe dłonie, skórę głowy, stopy, czy plecy można zapewnić dziecku, umieszczając w pomieszczeniu przedmioty o różnej strukturze i fakturze. Przedmioty mogą być śliskie, chropowate, sztywne, miękkie, pluszowe, szkliste, gumowe, gliniaste, itp.

Stymulację dotyku może zapewnić przytulanka, materac, pufa, kołderka sensoryczna opisana dokładniej na stronie https://senso-rex.com/de/14-gewichtsdecken. Dobrze jest też dać dziecku możliwość zanurzania dłonie w ziarnach piasku, ryżu, kulkach styropianu, w wodzie, czy galarecie.

gewichtsdecke

Stymulacja słuchu

Najbardziej oczywistym wyposażeniem pokoju sensorycznego, który wpływa na zmysł słuchu jest odtwarzacz. Dzięki niemu możemy stymulować receptory słuchu z takim natężeniem, jakiego dziecko wymaga. Czego słuchać? W zależności od potrzeb i nastroju dziecka mogą to być dźwięki relaksacyjne, np. biały szum, świergot ptaków, szum morza, inne dźwięki natury, muzyka relaksacyjna lub dźwięki rytmiczne i energetyczne, takie które pobudzają do działania.

Stymulacja zmysłu wzroku

Pokoje sensoryczne są zwykle pełne koloru. O ile to możliwe, lepiej zrezygnować z intensywnych barw na ścianach (duża powierzchnia pokryta ciemnym lub jaskrawym kolorem może przytłaczać lub wzmagać agresję), mocne kolory mogą natomiast zdobić wyposażenie pokoju.

Innym elementem, który silnie stymuluje wzrok jest światło. Dobór lamp i innych mieniących się lub dających światło przedmiotów powinien uwzględniać kolor i intensywność światła. Należy unikać światła białego i niebieskiego, gdyż to może doprowadzać do apatii. Warto natomiast wpuścić do pomieszczenia światło o ciepłych barwach, pokazać dziecku tęczowe fontanny świetlne,  wielobarwne iluminacje, itp.

 

 

Wsparcia merytorycznego udzielił zespół SENSO-REXTM  https://senso-rex.com/