Terapia integracji sensorycznej dla seniorów

Posted on

Leczenie zaburzeń integracji sensorycznych skupia się głównie na dzieciach i jako stosunkowo nowy rodzaj terapii, przynosi bardzo dobre efekty. Jednocześnie naukowcy potwierdzają użyteczność terapii zaburzeń integracji sensorycznej w przypadku osób starszych.

Co to jest integracja sensoryczna?

Choć nie uświadamiamy sobie tego na co dzień, prawidłowe funkcjonowanie, reakcje i dobre samopoczucie zawdzięczamy w dużej mierze naszym zmysłom. Wśród nich są te powszechnie znane, tzn.: wzrok, słuch, węch, smak, jak i zmysły rzadziej identyfikowane, jak dotyk, propriopercepcja (czucie głębokie), zmysł przedsionkowy  (równowagi) oraz interocepcja (odbieranie bodźców wewnętrznych ciała).

Prawidłowo funkcjonujące receptory zmysłów i odpowiednie ich przetwarzanie przez centralny układ nerwowy to integracja sensoryczna. Gdy zmysły są nadwrażliwe lub przytępione, wówczas mówimy o zaburzeniach integracji sensorycznej. Te zaś, wywołują niepokój i lęk, mogą też sprawiać fizyczny ból lub wpędzić w depresję.

Terapia integracji sensorycznej

Praca terapeuty i jego pacjenta polega na usprawnieniu systemu sensorycznego ciała. Wyjątkowość terapii polega na jej „luźnym” charakterze, np. dzieci, które są jej poddawane, bawią się i jednocześnie wykonują różne ćwiczenia. Seniorzy natomiast skupiają się na wykonywaniu nieskomplikowanych, codziennych i relaksujących czynności lub po prostu przebywają w pomieszczeniach przyjaznych zmysłom.

 

Czynności wykonywane przez pacjenta pod okiem terapeuty nie mogą być zbyt trudne, ale też nie powinny być zbyt łatwe. To raczej ciągłe balansowanie na granicy pomiędzy tym, co zmysły odbierają w sposób właściwy, a tym, co funkcjonuje nieprawidłowo. Dążenie do prawidłowego odbierania i przetwarzania bodźców jest procesem złożonym z małych kroków. Kiedy ciało zaczyna sobie dobrze radzić w określonej sytuacji (przy działaniu określonych bodźców), wówczas przechodzi się do następnego etapu.

 

Terapia integracji sensorycznej – pomoce

Do najbardziej znanych pomocy w terapii SI należą przedmioty obciążeniowe, wśród nich kołdry obciążeniowe oraz kamizelki obciążeniowe. Ich używanie przez osoby z zaburzeniami SI pozwala się wyciszyć, skoncentrować i odprężyć. Poza tym, obciążenie zwiększa pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.

Stosowanie przedmiotów z obciążeniem nie wzięło się znikąd. Pierwsze badania nad integracją sensoryczną były prowadzone w drugiej połowie minionego wieku. Wielu naukowców, w tym prekursorka kierunku J. Ayres, publikowało obiecujące wyniki swoich badań. Swoimi obserwacjami dzielili się również ci, którzy zaburzeniami integracji sensorycznej byli dotknięci, np. Temple Grandin. To ona właśnie została orędownikiem przedmiotów obciążeniowych, które jej osobiście, a także badanym przez nią osobom przynosiły ulgę, uwalniały od niepokoju, a także pozwalały w pełni wypocząć.

Gewichtsdecke für Senioren

Kiedy terapia integracji sensorycznej może pomóc starszej osobie?

Przedmioty obciążeniowe poleca się w problemach z koncentracją, zaburzoną percepcją wzrokową, słuchową, dotykową, itp., a także w kłopotach ze snem.

Terapia integracji sensorycznej jest stosowana m.in. u osób zestresowanych, cierpiących na demencję, chorobę Alzheimera, zaburzenia widzenia autystycznego, chorobę niespokojnych nóg, czy chorobę Parkinsona.

 

Więcej o przedmiotach obciążeniowych znajdziesz na stronie https://senso-rex.com/