Terapia NDT Bobath Jelcz-Laskowice

  • 0
Bobath

Terapia NDT Bobath Jelcz-Laskowice

Category : Uncategorized

Nazwa metody NDT Bobath pochodzi od nazwiska małżeństwa, które na przełomie lat 40 i 50 XX w. opracowało sposób leczenia noworodków, niemowląt i dzieci z niesprawnościami ruchowymi.

 

Terapia jest jednak najbardziej skuteczna w pierwszym roku życia dziecka. Można ją bezpiecznie rozpocząć już w kilku dniach po urodzeniu.

 

Dla kogo?

Wskazaniem do zastosowania terapii metodą NDT Bobath są m.in. uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, asymetria ułożeniowa, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, problemy ortopedyczne, mózgowe porażenie dziecięce i porażenie splotu barkowego, a także obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe czy zaburzenia ssania i połykania. Terapia sprawdza się także w przypadku wcześniaków, które potrzebują odpowiedniej stymulacji, by rozwojowo dorównać rówieśnikom.

 

Cel

Metoda NDT Bobath jest całkowicie bezbolesna, nieinwazyjna i przyjazna. Jej główny cel, jak określił to sam twórca, stanowi nie uczenie ruchów, lecz umożliwienie ich wykonania. Osiąga się to poprzez eliminację niepoprawnych odruchów, przy jednoczesnym wyzwalaniu tych prawidłowych, a także przez wzmożenie napięcia mięśniowego tam, gdzie jest ono osłabione i na odwrót.

Terapeuta skupia się na tzw. punktach kontroli: głowie, szyi, obręczy barkowej, a po właściwej ocenie i analizie odruchów opracowuje odpowiedni rodzaj ćwiczeń, ich rytm i tempo. Pomaga dziecku kontrolować ruchy oraz utrzymać odpowiednią pozycję i stabilizację kończyn.

 

Rola rodziców

Sama rehabilitacja metodą NDT Bobath nie jest jednak wystarczająca w osiągnięciu najlepszych efektów. Tu rozpoczyna się rola rodziców, którzy pod okiem terapeuty uczą się, jak wykorzystywać ćwiczenia stymulacyjne na co dzień: podczas zabawy, karmienia, kąpieli, zabiegów pielęgnacyjnych czy noszenia na rękach. Powtarzalność określonych czynności jest bowiem kluczem do osiągnięcia pozytywnych efektów leczenia.

 

Zapraszamy na zajęcia prowadzone metodą NDT Bobath do Synapsy  w Jelczu-Laskowicach. Zajęcia prowadzi mgr. Agnieszka Latała  zapraszamy do kontaktu pod numerem 786 233 200