zabawy z dzieckiem autystycznym

Zabawy dla autystycznych dzieci

Posted on

Zabawa odgrywa kluczową rolę w życiu każdego malucha – edukuje, rozwija, pozwala na kontakt z rówieśnikami i nabywanie nowych umiejętności społecznych. W przypadku dziecka autystycznego należy jednak sobie zdawać sprawę z faktu, że podejmowane przez nie stereotypowe czynności nie mogą być traktowane w kategorii właściwej rozwijającej, rozrywki. Niezbędne będzie tutaj nauczenie go odpowiednich dla niego zabaw. Jak to zrobić? Poniżej kilka porad, które mogą się okazać niezwykle przydatne dla rodziców, których pociechy cierpią na autyzm.

Stereotypowe zabawy dziecka z autyzmem

Znacząca część autystycznych dzieci spędza czas wykonując samodzielnie wymyślone, powtarzalne, stereotypowe czynności. Zalicza się do nich między innymi zabawę kręcącymi się bączkami, układanie piramid z klocków czy wprawianie samochodzików w rytmiczny ruch. Pozwalają one maluchowi pozostać w własnym, zamkniętym, bezpiecznym świecie. Dzięki nim dziecko jest w stanie uniknąć niechcianego kontaktu i skupić się na wykonywaniu czynności w określonym schemacie. W ten sposób autystyczny maluch radzi sobie z niezrozumiałą rzeczywistością i unika konfrontacji. Dobór przedmiotów do zabawy przez takie dzieci bardzo często bywa nielogiczny. Zamiast lalek czy pluszaków wolą one sięgać po różnego rodzaju obiekty mechaniczne. Charakterystyczne dla maluchów z autyzmem jest również używanie przedmiotów niezgodnie z ich właściwym przeznaczeniem, na przykład skrobanie łopatką po podłodze.

Jak najlepiej bawić się z autystycznym dzieckiem?

W przypadku pociechy cierpiącej na autyzm, brak jest jednego zalecanego schematu zabawy. Termin „autyzm” obejmuje bowiem szerokie spektrum zaburzeń o różnym nasileniu. Niezbędna będzie tutaj praca z terapeutą, który ustali jakiego rodzaju aktywności będą dla dzieka najbardziej korzystne, a z których lepiej zrezygnować.

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że autystyczne dzieci, ze względu na osłabiony układ nerwowy i niedoskonałość różnych umiejętności, szybko zmęczą się i zniechęcają. W związku z tym, zabawa z nim powinna uwzględniać przerwy, w trakcie których dziecko będzie mogło się zregenerować.

Kluczowe jest tutaj stworzenie bezpiecznego środowiska, gdzie maluch będzie czuł się w pełni dowartościowany i akceptowany. Nowe elementy należy wprowadzać stopniowo tak, aby pociecha nie czuła się wystraszona lub zagubiona. Większość autystycznych dzieci odczuwa przyjemność z obcowania z materiałami takimi jak woda czy piasek. Świetnie sprawdzi się tutaj tak zwany jeżyk, czyli tort przeszkód na którym znaleźć powinna się zarówno twarda podłoga, miękki, koc, jak i mokry basenik.

Dziecku autystycznemu sporą przyjemność sprawią również zabawy w naśladowanie czynności. To dla niego doskonała okazja na odkrywanie radości tworzenia i rozwijanie umiejętności naśladownictwa. Często w ich trakcie maluch jest w stanie odkryć tłumione w sobie do tej pory emocje i zacząć stopniowo otwierać się na otaczający go świat. Warto wypróbować zabaw takich, jak wspólne malowanie, lepienie z gliny czy słuchanie muzyki.

 

Joanna Goliszek Psycholog, Terapeuta SI