Co zrobić, aby rodzicielstwo nie była partyzantką, a stało się przyjemnością?

Posted on

Na wstępie artykułu każdemu z czytelników należy się ważna informacja, że nie ma rodziców doskonałych, czyli jednocześnie idealnych. Każdy popełnia błędy, ale najważniejsze to uczyć się dzięki nim wypracowywać skuteczne metody wychowawcze, dzięki którym rodzicielstwo nie jest partyzantką. To prawda, że dopiero z czasem młodzi rodzice zaczynają odczuwać przyjemność z posiadania dziecka i możliwości wychowywania go. Pewne schematy są bardzo ważne do wypracowania. W przeciwnym razie rodzicielstwo może okazać się wyłącznie obowiązkiem, z którego trudno czerpać jakiekolwiek przyjemności.

 

Do czego warto dążyć?

 

Z całą pewnością najważniejszą i priorytetową kwestią jest wyeliminowanie z codziennego życia gniewu, frustracji i wiecznego poddenerwowania. Te zachowania wprowadzają niepotrzebny zamęt, a jednocześnie dyskwalifikują rodziców już na samym starcie drogi rodzicielstwa, która może być przy odrobinie chęci i silnej woli zupełnie spokojna. W ramach wychowania dzieci konieczne jest podjęcie dobrze sprecyzowanych działań. W tym wypadku nie można działać po omacku. Nawet jeśli popełniamy błąd wychowawczy, powinniśmy go przyjąć z godnością i umieć znaleźć sposób na naprawienie.

 

Rodzice koniecznie muszą mówić jednym głosem

 

W świetle tego, że dzieci bardzo szybko uczą się własnych możliwości zachowywania się przy konkretnych osobach, bardzo ważne jest, aby rodzice mówili jednym głosem. Kwestie związane z dyscypliną są najważniejsze, ponieważ od nich zależy jak będzie zachowywać się maluch. Najlepszy system to ten wspólny, dobrze opracowany i jednomyślność w istotnych sprawach, jakimi jest wychowanie. Dobrym przykładem jednomyślnego rodzicielstwa są dzieci ułożone, które nie histeryzują z byle powodu, nie wymuszają na którymś z rodziców oczekiwanej reakcji. Jeśli rodzice mówią jednym głosem, dzieci są o wiele posłuszniejsze od tych, których rodzice spierają się w sprawach wychowawczych.

 

Co jest dla rodziców najtrudniejsze?

 

Dyscyplina to właśnie ta kwestia, która jest szalenie trudna do opanowania niemal w większości rodzin posiadających dzieci. Ogólnie można uznać, że owa „dyscyplina” budzi złe skojarzenia, dlatego jest tak często pomijana w ramach metod wychowawczych i zdecydowanie często zastępowana bezstresowym wychowaniem, które nijak ma się do przyjemności bycia rodzicem.

 

Co robić, aby być szczęśliwym rodzicem?

 

Oto lista najważniejszych zasad, którymi warto kierować się, aby rodzicielstwo nie było tytułową partyzantką, a było przyjemnością.

 

 1. Wspólnie wypracowane metody wychowawcze wraz z współmałżonkiem.
 2. Stawianie dziecku wymagań odpowiednich do wieku.
 3. Wyeliminowanie z życia gniewu i frustracji.
 4. Dawanie dobrego przykładu.
 5. Zachęcanie dziecka do zdobywania umiejętności.
 6. Uczenie dziecka dobrych manier.
 7. Wyznaczanie dzieciom obowiązków.
 8. Wyznaczanie dzieciom granic.
 9. Stosowanie systemy nagród.
 10. Konsekwentne postępowanie.
 11. Brak przekupstwa w ramach wychowania dzieci.
 12. Nieustępliwość.
 13. Bycie elastycznym i zawsze gotowym na rozmowę, a nawet negocjacje.

 

Podsumowanie

 

Jak wynika z artykułu, najistotniejszy jest dobry plan wychowawczy wobec dziecka, który może być modyfikowany, jeśli tylko zajdzie potrzeba zmian w ramach błędów, jakie mogą zostać popełnione przez rodziców.

 

 

Joanna Goliszek Psycholog, Terapeuta SI